Bemutatkozás - MATE Doktori Iskolák
Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola
Menu Display
Bemutatkozás
Last modified: 15. March 2023
Az Állattenyésztési tudományok Doktori Iskola (ÁTDI) elsődleges célja a doktori képzés és a kapcsolódó kutatások tudományos lehetőségének megteremtése a doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez, főleg tudományos pályájuk elején álló jelentkezők számára, az állattenyésztési tudományok területén. Ugyanezen a tudományterületen a DI a habilitációs eljárások értékelésében is aktív.
A DI hazai és nemzetközi együttműködési programok, valamint pályázatok keretében az alap- és alkalmazott kutatás és innováció területén tevékenykedik, elsődlegesen a gazdasági állatfajokra koncentrálva. A mezőgazdasági, állatorvosi, környezet- és élelmiszer-/takarmány-/táplálkozástudományi területen folyó, sok esetben multidiszciplináris kutatómunka az állati takarmány és termék-előállítás teljes láncolatára, a „szántóföldtől a fogyasztóig” szemlélet megvalósítására, az állati takarmányozás és termék-előállítás alapjaira és annak kutatására fókuszál. Célunk a minőségi és biztonságos állati termék előállítás kutatása/fejlesztése, valamint az állati takarmány-előállítás környezetterhelésének korlátozása vagy csökkentése.
Főbb kutatási témáink
Élelmiszer-minőséggel és -biztonsággal kapcsolatos kutatások (mikotoxin-kutatás), az állati eredetű élelmiszer-előállítás teljes vertikális láncára kiterjedően, a „szántóföldtől a fogyasztóig” megközelítést megvalósítva.
- Mikotoxin-metabolizmusra irányuló kutatás, modell- és gazdasági állatok esetében.
- Élelmiszereket és takarmányokat szennyező mikotoxinok monitoring vizsgálata, különös tekintettel az ún. emerging toxinokra.
- A mikotoxinok okozta élettani hatások és lipid-metabolizmus közötti összefüggések kutatása.
A takarmány-előállítás környezetre gyakorolt hatásának vizsgálata, az állati termékek hatékony, környezetbarátabb előállítási módszereinek kidolgozása.
- Újszerű, környezetbarát állattenyésztési technológiák fejlesztése. A fő téma a nyúltól a szarvasmarháig, a baromfitól az édesvizi halfajokig szinte minden fontos haszonállatra kiterjed.
- Hőstressztűrő haszonállatfajok tenyésztésére irányuló kutatások.
- artástechnológiai és takarmányozási fejlesztések intenzív haltartó rendszerekben.
Az életminőség javítását szolgáló kutatások, társ-, hobbi-, sport- és vadon élő állatok tenyésztésével, tartástechnológiájával kapcsolatos vizsgálatok.
- Állat-asszisztált terápia - kutatás és fejlesztés.
- A ragadozó és a zsákmányfajok kapcsolatának elemzése.
- A házimacska és a vadmacska közötti kölcsönhatások vizsgálata.
Élvonalbeli képalkotó és spektroszkópiai technológiák alkalmazása az állattudományban: non-invazív digitális képalkotás az állattudományhoz kapcsolódó kutatási, diagnosztikai és molekuláris biológia területein.
- Új/újszerű módszerek és fejlesztésük a parazita/kártevő-rovar – termés kapcsolatának hatékony vizsgálatára, valamint a háziméh egészségével kapcsolatos kutatásokra irányulóan.
- Az ízeltlábú kártevők agroökoszisztémára gyakorolt hatásának vizsgálata.
- In vivo, keresztmetszeti képalkotó rendszerek alkalmazása minden haszonállat-orientált kutatási és szelekciós eljárás támogatására.
Doktori iskola vezetője: Dr. Szabó András, DSc
Tudományos titkár: Dr. Halas Veronika, PhD
Email: halas.veronika@uni-mate.hu
Tel.: +36-82-505-800/2701