Műszaki Tudományi Doktori Iskola

Menü megjelenítése

Bemutatkozás

Utolsó frissítés: 2023 július 20.

A MATE Műszaki Intézet (korábbi SZIE Gépészmérnöki Kar) szakmai illetékességébe eső doktori (PhD) képzés a Műszaki Tudományi Doktori Iskola (MTDI) keretében működik 1993 óta. A jelenlegi képzési struktúra kiemelten kezeli a gépészeti és az energetika témaköröket, de mivel a világ kihívásaira leginkább a multidiszciplináris kutatások adhatnak választ, ezért a DI szorosan kötődik az élet- és környezettudományokhoz is. A DI a MATE Doktori és Habilitációs Központján (DHK) keresztül kapcsolódik az egyetem doktorképzési rendszeréhez. A Doktori Iskolánk nemzetközi kutatási témákban való részvétel, hazai és külföldi egyetemek doktori iskoláival való együttműködés révén is biztosítja a nemzetközi elvárásoknak való megfelelést. A képzés rendszerét is az élvonalbeli hazai és külföldi tapasztalatok figyelembevételével alakítjuk, fejlesztjük.
A Doktori Iskolán belül a 2 éves képzési szakasz négy fő területet ölel fel, nevezetesen a kurzusszerű képzésben való részvételt, a kutatómunkát, az oktatásban való részvételt valamint a publikációs tevékenységet. Az egyes területeken végzett munka értékelése pontosan körülhatárolt kreditrendszerrel történik.
A doktoranduszoknak fél-évente számot kell adniuk a kutatómunkájukban történt előrehaladásról. Ez az I. évben a készítendő PhD dolgozathoz kapcsolódó írásos szakirodalmi beszámoló  és a „Progress Control” (PC) 1 – 3 szóbeli beszámolók keretében valósul meg. A II. évben a szóbeli PC 4 mellett írásos kutatási beszámolót kell készíteni az addig elvégzett kutatómunkáról és azt a Kutatás Ellenőrzési Bizottság előtt meg kell védeni. A II. év végén a komplex vizsga keretében számot kell adni a képzési időszakban elvégzett feladatokról és az elért eredményekről, beleértve a publikációs tevékenységet is. A komplex vizsga sikeres letétele a feltétele a kutatási szakasz (további 4 félév, 120 kredit) megkezdésének. A kutatás eredményes haladásáról félévente szóban, a PC 5 – 8 keretében kell számot adni. A kutatási szakaszban elérhető 120 kredit tartalmi elemeit az MTDI szabályzata pontosan ismerteti.
A képzési és kutatási szakaszok sikeres teljesítése után, a képzés 8. szemeszterének végéig szerezheti meg doktorandusz az abszolutóriumot, melynek birtokában legfeljebb további egy év áll rendelkezésre a végső dolgozat elkészítéséhez.
A Műszaki Tudományi Doktori Iskola az elmúlt időszakban egy minőség-orientált, folyamat-szemléletű működési modellre tért át, mely megjelenik a szervezeti felépítésben és a tényleges kutatási tevékenységben egyaránt. A teljes tevékenységi folyamatára bevezette és tanúsíttatta az ISO 9001:2015 szerinti Minőségirányítási rendszert.
A Doktori Iskola hallgatóinak száma a doktorjelöltekkel együtt jelenleg 51 fő. A DI megalapítása óta 106 fő kapott PhD fokozatot. A fokozatot szerzettek többnyire a felsőoktatásban, kutatóintézetekben és az innovációs tevékenységben élenjáró vállalatoknál helyezkedtek el.
Ez a honlap az alap tájékoztatást szolgálja az MTDI-vel kapcsolatban, részletes, gyakran változó és frissített információk (pl. aktuális doktori védések, témakiírások, stb.) a doktori.hu honlapra mutató linken keresztül érhetők el.

Dr. Kalácska Gábor, DSc
egyetemi tanár, a doktori iskola vezetője

 

Doktori iskola vezetője: Dr. Kalácska Gábor, DSc
Tudományos titkár: Dr. Seres István, PhD
 Email: seres.istvan@uni-mate.hu
 Tel.: +36-28-522-000/1552